hgs  eokul   lgs   kyk  
  24.02.2024  

Memur emeklilik için Ankara'ya gitmekten kurtuldu

Memurların emekli olmak için Ankara'ya gitme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Hizmet Takip Projesi'yle memurların bütün işlemleri, görev yaptığı kurum ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında bilgisayar üzerinden yapılacak.

Proje pilot olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeli için başlıyor. İlk etapta polisler ve Diyanet bünyesinde çalışanların hizmet dökümleri elektronik ortama atılacak. Kamu çalışanları hizmet döküm belgesiyle kapı kapı dolaşmaktan kurtulacak. Elektronik imzanın kullanılacağı sistem 2010 yılında yaygınlaşacak. Memurlar oturdukları yerden tek tuşla emekli olabilecek.

Zaman'ın 19 Ağustos 2009 tarihli "e-devletten memura: Primlerinizi toplayıp Ankara'ya müracaat edin" başlıklı haberinin ardından düğmeye basıldı. Zaman'ın haberine göre memurların emekli olurken önceki döneme ait primleri gösteren hizmet cetvelini Ankara'ya getirme zorunluluğu aranıyordu. Haberde, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in e-devlet ve bürokrasiyi azaltma çalışmalarına rağmen bu tür uygulamanın kamu çalışanlarını zorda bıraktığına dikkat çekiliyordu. Söz konusu haberin ardından harekete geçen SGK yönetimi, 2 milyondan fazla memuru mutlu edecek müjdeyi verdi. Hizmet Takip Projesi (HİTAP) ile hizmet ve emeklilik ayağına ilişkin program çalışmalarına yeniden başlandı. Proje çerçevesinde pilot uygulama için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in talimatıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü seçildi. Buna göre ilk olarak polis ve Diyanet mensuplarının primleri bilgisayar ortamına geçilecek.

KAPI KAPI DOLAŞMA BİTECEK

HİTAP ile Emekli Sandığı çatısı altında çalışan sigortalıların hizmet başlangıcından itibaren bütün bilgileri internet ortamına atılacak. Bu bilgiler bilgisayara kaydedilirken memurlara herhangi bir şart koşulmayacak. Tek tuşla emeklilik için şu bilgiler tozlu raflardan sanal ortama girilecek: Emeklilik keseneğine esas aylıkları ile kazanılmış hak aylıklarının tespitine ilişkin olarak öğrenim durumu bilgisi, askerlik bilgisi, diğer sigortalılık hallerine ait bilgileri, fiili hizmet ve itibari süresine ait bilgileri, ek gösterge bilgisi, makam, görev, temsil tazminat ve borçlanma bilgileri olmak üzere tüm hizmetleri.

Söz konusu dökümlerin internet ortamında alınmasıyla memurlar çalıştıkları kurumlarınca emeklilik belgesi gönderilmeksizin aylığa bağlanacak. Öğretmen için Milli Eğitim Bakanlığı, polis adına Emniyet Müdürlüğü, doktor için Sağlık Bakanlığı tarafındanKamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığı'na emeklilik belgesi gönderilmesi sona erecek. Taranmış fotoğraflarla birlikte emeklilik sevk onayı gecikme olmaksızın elektronik imza ile birlikte yapılacak. Emekli aylığı en kısa sürede bağlanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verdiği bilgiye göre, bütün kamu kurumları sisteme dahil edilerek, sigortalıların bilgileri elektronik ortama alınacak. Hizmet Takip Projesi programıyla 30 Haziran 2010 tarihi itibarıyla pilot kurumlarla test ortamında veri alışverişine başlanacak. 31 Aralık 2010'da ise söz konusu sigortalıların hizmet kayıtlarının online olarak alınması sağlanacak. Tüm sigortalıların bilgileri elektronik ortama atılana kadar eski uygulamaya devam edilecek. Bu süre içinde memurların kurumlarından hizmet belgesi istenilmeyecek. Elektronik ortamda gelen belgeye göre emekli aylığı hesaplanacak.


8 yorum

SGK HİTAP PROJESİ

Sayın yetkililer bu ciddi bir konu. Bütün bilgiler girilecek demek le olmuyor. Taşradaki görevlilere yönelik bilgilendirilme toplantıları yapılması gerekmiyor mu? Biz arkadaşlarla 10 gündür sistemi çözmeye çalışıyoruz.
Saygılarımla...M.KAFA

26.04.2012 - Ziyaretci

SGK HİTAP PROJESİ

Sayın yetkililer bu ciddi bir konu. Bütün bilgiler girilecek demek le olmuyor. Taşradaki görevlilere yönelik bilgilendirilme toplantıları yapılması gerekmiyor mu? Biz arkadaşlarla 10 gündür sistemi çözmeye çalışıyoruz.
Saygılarımla...M.KAFA

26.04.2012 - Ziyaretci

gazilik

terör olayında çatışmada fiziki veya ruhen rahatsiz bir askere emkligini hak etmiş birisine gazilik hakkını mahrum bırakıyorsunuz bacagımın ;kopmasınımı bekliyorsunuz yazık sizlere bukadar menfaatcı olmayın hani sizin milliyetcıliginiz

19.09.2012 - muratdas76@hotmail.com

bilgi

29 martta mail ile eksiklikler gönderildi ve 31 martta kadar tamamlanması istenmiş, nasıl yapılacağı hakkında bilgisi olan var mı? merak ettim

30.03.2013 - Ziyaretci

Hitap

Egitimi verilmedi üstelik saglikta ckys üzerinden düzeltme yapılamıyor ayrıca personellerin bilgileri dosyalarda yok , diploma tescilleri için diploma gerekli hemşirelerin diplomaları okullarında. Gidip getirmiyorlar düzeltmeleri yapın demek kolay.allah bize yardım etsin...bütün bilgiler saglik bakanlığında aslında bakanlığın düzeltmesi gerek..sayın saglik bakanım bizi duyun taşra teşkilatı özellikle hastanelerde özlük dosyalarında olmayan bilgileri biz nasıl girelim..

07.04.2013 - Ziyaretci

HİTAPLA İLGİLİ EĞİTİM VERİLMESİ

HİTAPLA İLGİLİ EĞİTİM VERİLMESİNİ İSTİYORUM ŞU ANLIK ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUM AMA ÇÖZEMEDİM

11.07.2013 - Ziyaretci

hitap

sosyal güvenlik kurumunun yaptığı para cezası kesmlekten başka birşey değil .Birçok milli eğitim bakanlığında çalışan personel var ama bunların bilgileri sürekli olarak güncellense bile başka illere tayinleri çıktığı için sağlıklı olmuyor
herkesin uygulaması farklı
bunu mebbis modülü üzerinden neden sosyal güvenliğe sürekli güncelleme yapılmıyor da
2 sistemide kullandırmak zorunda burakıyorlar bir türlü anlam veremiyorum

21.07.2013 - Ziyaretci

eksik hizmet süresi

ben 34 yıllık öğretmenim hitap sisitemine, mebsisten tüm bilgilerim aktarılmasına rağmen hitap beni emekli etmiyor. hizmet süresi olarak 4 ay gösteriyor buda askerlik boarclanması zannedersem. bayer444@hotmail.com

28.10.2013 - Ziyaretci

Konular