hgs  eokul   lgs   kyk  
  24.02.2024  

SGK hizmetleri ile ilgili bilgileri kısa mesajla iletecek

Kurum, sigortalılığın başlatılması – sonlandırılması, maaş bağlanması, şahıs ödemeleri, iş göremezlik ödeneği, evlenme yardımı, cenaze ödemeleri gibi hizmetler hakkındaki bilgileri online kısa mesajla iletecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortalılığın başlatılması veya sonlandırılması, maaş bağlanması, şahıs ödemeleri, iş göremezlik ödeneği, evlenme yardımı, cenaze ödemeleri ve hizmet borçlanması gibi hizmetler hakkındaki bilgileri, isteyen işveren, iştirakçi ve hak sahiplerine online olarak kısa mesajla iletecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, SGK, verilen hizmetlerin vatandaş odaklı hizmet anlayışı gereği etkin, kaliteli ve süratli iletilebilmesi için çalışma başlattı. Bu kapsamda, halen Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezleri tarafından manüel olarak yürütülen SMS gönderme sistemi online hale getirilecek ve işveren, iştirakçi ile hak sahiplerinin cep telefonu numaraları sisteme kaydedilecek.

Sisteme kaydını yaptıran işveren, iştirakçi ve hak sahiplerinin cep telefonlarına bilgilendirme için SMS yani kısa mesaj gönderilecek. Online olarak bilgilerin cep telefonlarına kısa masajla gönderileceği bu uygulama için vatandaşlardan ücret alınmayacak.

SGK, sisteme kaydını yaptıran işveren, iştirakçi ve hak sahiplerine SMS ile şu bilgileri ulaştıracak:

”Şahıs ödemeleri, çölyak ödemeleri, sigortalı tescil, sigortalı işten ayrılış, toptan ödeme, aylık bağlama, geçici iş göremezlik, emzirme yardımı ödemesi, hizmet borçlanmaları, emekli ödemeleri ve cenaze ödemeleri.”

Söz konusu işlemlerin cep telefonlarına kısa mesaj ile iletilebilmesi için http://app2.sgk.gov.tr/IletisimBilgileri/jsp/IletisimBilgileriSorgula.jsp adresinden bilgilerin kaydının yapılması gerekiyor.

Cep telefonu numarasının bilgi girişi yapacak kişi ile mesaj gönderilen cep telefonunun kayıtlı olduğu kişinin aynı TC kimlik numarasına sahip olması zorunluluğu var. Ayrıca, sistemde her TC kimlik numarası ile 1 adet cep telefonu numarası kayıt ve güncellemesi yapılabiliyor.

Bloomberg


Konular